V první řadě musím říci, že jsem nikdy nebyla nutriční specialistka. Nicméně, jako odborník v péči o pleť vím, jak je jídlo, které jíme, důležité pro náš organismus a jak úzce souvisí se stavem naší pleti.

Dnešní doba skýtá neomezené možnosti. Na prodejních pultech je široké spektrum potravin, ať už jde o ovoce, zeleninu, maso či další delikatesy, které se k nám dováží ze všech koutů světa. Když nakupujete jídlo pro sebe, své partnery či své ratolesti, položte si, prosím, pár otázek, než něco skončí ve vašem nákupním košíku…

Jakou úpravou prochází suroviny při jejich pěstování a zpracování? Odkud potraviny pochází a jak dlouhou cestu musely urazit, než se k nám dostaly? Jak je jídlo doopravdy staré? V jakém prostředí jsou zvířata chována, čím jsou krmena a jak je s nimi zacházeno?

Jistě víte, že rostliny plodící ovoce a zeleninu jsou ošetřovány pesticidy pro urychlení celkového pěstitelského procesu (větší plody za kratší čas). I to, jakým způsobem se tyto plody sbírají, ale hlavně jak dlouhou cestu musí urazit, než se jako trofeje vystaví na pultech našich prodejců, hraje významnou roli. Většina zeleniny a ovoce se sklízí ještě v nezralém stavu, plody jsou následně injekčně modifikovány a jejich uměle vytvořené dozrávání je načasováno přesně na dobu, kdy se blýskají srovnané v bedýnkách v supermarketu. Takto upravené „zdravé“ jídlo nezní už tak lákavě, že ano? Jsem nesmírně šťastná, že se u nás rozvíjí farmářské trhy a velká spousta lidí se snaží české farmáře podpořit.

Bohužel, masmarket drtí konkurenčními cenami domácí trh a v důsledku toho většina lidí krmí svá těla chemicky upravenými potravinami. Jsme to právě my, kteří rozhodujeme o tom, co nám bude na obchodních pultech nabízeno. Dokud je o nekvalitní suroviny velký zájem, není důvod, proč by prodejci měli prodávat něco kvalitnějšího, což pro ně představuje větší náklady a menší zisky.  Je zde však spousta možností, jak i z finančně dostupných surovin (například z farmářských trhů) lze vykouzlit něco neodolatelně lahodného.

Další mou otázkou je zpracování masa. Jistě jste už někde slyšeli, že nadměrná konzumace masa a uzenin, zatěžuje náš organismus. Jestlipak jste se ale také zamýšleli nad tím, odkud maso na pultech v plastových obalech pochází. Čím bylo zvíře krmeno a jak s ním bylo zacházeno, než se dostalo na prodejní pulty? Pomiňme teď morální stránku věci. Avšak to jak je se zvířaty, které jsou určeny pro chov, zachází, má významný vliv (často bohužel negativní) na konečnou kvalitu masa. Toto maso je plné toxinů ze stresu, který zvíře ve svém životě podstupuje. Plné antibiotik, protože zvířata vězněná celý svůj život, na jednom místě, jsou často nemocná. A to vše je součástí našeho steaku! Opravdu chceme tohle jíst a podporovat? Já tedy ne!

Nejsnazším řešením je kupovat maso u ověřeného řezníka, který Vám jistě rád sdělí, odkud daný kus masa pochází. Kde se zvířata pásla a jak s nimi bylo zacházeno. Podle názvu farmy si můžete ověřit, jak se tamní zvířátka mají a seznámit se s jejich chovateli. Toto maso je sice cenově dražší, ale pokud se zamyslíme nad poměrem kvalita/cena, uvidíte, že konečný požitek bude daleko lepší a že jste nakonec i nějakou tu korunku ušetřili. Kvalitní kousek masa nepotřebujeme každý den, vaše strava by měla být vyvážená. Jak se říká; „každý den není posvícení“. To však neznamená, že si nemůžeme každý den pochutnat. Ani v dřívějších dobách nebylo v domácnostech maso na talíři každý den. Proč bychom tedy měli zatěžovat svá těla a přírodu konzumací něčeho nekvalitního?

Máme zde velkou nabídku a opravdu širokou škálu surovin, ze kterých připravujeme jídlo. Nejen ty, které známe z domácí české kuchařky, ale i jídla exotická. V dřívějších dobách, kdy naše maminky chodily do školy a naše babičky vařily domácí pokrmy z místních surovin, jsou ty tam.  Jako generace jsme podstoupili velkou změnu a dá se říci, že i transformaci způsobu stravování. Naše organismy však nejsou geneticky naprogramované na syrové ryby, kvanta avokáda, indické koření a další exotické pochoutky ze všech koutů planety. Zamyslete se nad tím, co je pro nás přirozené. snažte se přiblížit krásám a chutím naší lokální kuchyně a možná budete překvapeni, že skýtá mnohé poklady a nejen vepřo-knedlo-zelo.

Když se celkově zamyslíme nad tím, co tedy vlastně jíme a jak staré jídlo je. Ušlo kus cesty ze své domoviny až k nám na talíř. Myslím, že spousta z Vás zde najde odpovědi na otázky, které dennodenně slyším. „Proč mám neustále dehydrovanou pleť? Proč mě trápí akné ve 40-ti letech?“ A další nevyřešené záhady problematiky pokožky dnešních žen a mužů.

Kdybychom se zaměřili na pestrou, kontrolovanou výživu našich těl, možná by se i z nás postupně přestali stávat injekčně ošetřené a modifikované kusy masa. Návrat k přírodě můžete zahájit už dnes. Vylepšit svůj stav mysli, přivodit si dobrý pocit, ale také vylepšit svoji vizáž prostřednictvím něčeho, co opravdu dává smysl.

Dobrou chuť,

Vaše Beauty Guru